Ez az egyik olyan funkció, melyet azért vezetnek be, hogy fenntartható opciókat tegyenek elérhetővé a felhasználók számára.
Ha ma útvonalat tervezel a Google térképen az USA-ban, felfedezhetsz valamit újat: a leggyorsabb útvonal mellett a térkép azt is megmutatja, melyik a leginkább üzemanyag-takarékos, és mennyi üzemanyagot takarítasz meg egy kis kitérővel. (Néhány esetben a leggyorsabb útvonal történetesen a legfenntarthatóbb is.)
Az “ökobarát útvonal” egy, a több új funkció közül, amelyet a vállalat bevezet a felhasználók számára:
- Amikor repülőjáratokat keresel a Google-ön, láthatod minden járat CO2 kibocsátását, zöld címke jelzi azt, amelyé a legalacsonyabb. Az ülés/kibocsátás arányt is kiszámítja; az első osztály ülései a gépen több helyet foglalnak, ezért nagyobb ökológiai lábnyommal rendelkeznek.
- Ha háztartási eszközökre keresel, például kazánra, a Google Shopon ajánlásokat láthatsz a leginkább költséghatékony és leginkább fenntartható opciókra.
- A Google Pénzügy a vállalatoknál is megjelentet fenntarthatósági pontokat, hamarosan pedig a teljes portoliójuk kapcsán is fel fog tüntetni fenntarthatósági pontszámot.
- Ha szállásokra keresel, információt találsz a kínálatban a szállások fenntarthatóságára vonatkozóan is.
- Azokban a városokban, amelyek bringaútvonalakat is kínálnak, hamarosan egy új, ún. “egyszerű navigáció” opció is elérhetővé válik, amellyel a bringások könnyedén követhetik a haladásukat, a becsült érkezési idejüket, és az emelkedés szintjét az útvonalon anélkül, hogy képernyőjüknek folyamatosan bekapcsolva kellene lennie.
- Világszerte 300 város bringa- és rollermegosztó helyeinek információi lesznek láthatóak.
- A Google Nest olyan szolgáltatást ajánl, amely alapján szabályozhatod, hogy a fűtést és a hűtést milyen időszakban használd, például amikor az energia a legolcsóbb. Egy másik opcióval a felhasználók megújuló energiaforrás krediteket vehetnek azért az energiáért, amelyet otthon használnak el
- Izraelben és Brazíliában olyan kísérleti projekteket tesztel a Google, amelyek mesterséges intelligenciát használnak a forgalomirányító lámpák összehangolására. Az elsőeredmények azt mutatják, hogy így 10-20%-os arányban lehet üzemanyagot és időt (lámpáknál töltött várakozási időt) spórolni.
A vállalat, amely már vezető szerepet tölt be a saját ökológiai lábnyomának csökkentésében is, a felhasználók számára is egyszerűvé akarta tenni, hogy fenntarthatóbb döntéseket hozhassanak. “Ezen törekvéseink célja, hogy a fenntarthatóbb döntés egyben az egyszerűbb döntés is legyen”- írta Sundar Pichai CEO egy blogbejegyzésben. Egyéni szinten ezek a döntések talán kevésnek tűnnek, de ha az emberek számára elérhető a lehetőség, hogy rendszeresen meghozzák ezeket, összeadódva hatalmas feljődéssel érnek fel.
A fordítást Tibold Nóra, a Járókelő Közhasznú Egyesület önkéntese készítette a FastCompany eredeti cikke alapján.
A Járókelő Közhasznú Egyesület működteti a Járókelő.hu közterületi hibabejelentő oldalt, amely segít a városlakóknak abban, hogy bejelenthessék a kátyúkat, leszakadt szemeteseket, lekopott zebrákat, összetört megállókat, az elhagyott autókat és sok más problémát, amelyet közterületen tapasztalnak. Ne menj el a problémák mellett! Jelezd nekünk, és segítünk, hogy a panaszod, a kérésed eljusson a megfelelő illetékeshez. Légy részese a megoldásnak, te is tehetsz a környezetedért!