2014 óta 300-nál is több jegyautomata működik városszerte és az agglomerációban. A főváros egyik legforgalmasabb pontján viszont egyetlen darabot sem sikerült elhelyezni.
A Budai Vár igazi turistamágnes, naponta ezrek fordulnak meg itt, évszaktól függetlenül. Egyebek mellett gyönyörködhetnek a panorámában, megnézhetik a Nemzeti Galériát, a Halászbástyát vagy mostantól már a Miniszterelnökség felújított épületét is. A kiadós séta után mégis nehezen juthatnak vissza a belvárosba - a tömegközlekedésre ugyanis egyedül az 1-es postán válthatnak jegyet. Hacsak nem gondolkodtak előre. Ami nemcsak turistaként, de alkalmi tömegközlekedőként sem feltétlenül magától értetődő.
2014 elejétől ütemezetten, egy év alatt Magyarország legnagyobb jegykiadóautomata-hálózata épül ki, így az utasok több nyelven is kommunikáló, a legtöbb jegy- és bérlettípust árusító, érmét, bankjegyet és bankkártyát is elfogadó, érintőképernyős, vandálbiztos automatákból vásárolhatnak jegyet.
-írja a BKK oldala a nettó 5,7 milliárdos fejlesztésről. A hálózat kiépítése valóban sikeres volt, igaz a projektet kiegészítő e-jegy körül komoly gondok merültek fel, de ezt most hagyjuk.
fotó: BKK
A BKK arra is joggal büszke, hogy a berendezések több nyelven kommunikálnak, ami a turizmus szempontjából sem elhanyagolható kérdés. A napi több ezer látogató számára érdekes Budai Vár viszont kimaradt a szórásból, így ezzel egy kicsi, de jelentős városrészben senki sem élvezheti az automaták nyújtotta kényelmet.
A Járókelőre érkezett bejelentés szerint gyakori látvány, hogy a Budavári parkolóóránál akarnak jegyet venni a turisták.
Múltkor segítséget kértek, hogy hogyan kell. Miután se angolul, se magyarul nem tudtak, alig lehetett nekik elmagyarázni, hogy ez egy parkolóóra, nem jegyautomata
- meséli András. De az sem ritka, hogy a Várba közlekedő buszok valamelyik járatán vesznek jegyet a felszálláskor, így a tömeg miatt a busz percekig kénytelen a megállóban várakozni. Ami pedig a helyi közlekedőknek kényelmetlen.
a Várban nincs automata, a Postáról kevesen tudnak
A FUTÁR-oszlopok kihelyezésekor körülményesnek mutatkozó önkormányzat ezúttal együttműködő a kérdésben, vagyis a labda a BKK-nál pattog. Tavaly szeptemberi válaszuk azonban elég szűkszavúra sikeredett:
A rendelkezésükre álló erőforrások figyelembevételével azonban egyelőre nem megoldható, hogy jegy- és bérletkiadó automatát telepítsenek a budai Várba.
Egyelőre rejtély, hogy egy százmilliárdos nagyságrendben mozgó költségvetéssel működő cég miért éppen ezen a beruházáson spórol, de az biztos, hogy a Várhoz legközelebbi jegyautomatáig egészen a Krisztina térig kell sétálni. Vagy az alagút másik oldalán, a Clark Ádám téren lehet jegyet váltani.
Ahogy András is javasolja, költséghatékony megoldás lenne, ha az Infópontokon működne a jegyértékesítés. De legalább az általános tájékoztatás lehetne egyértelmű.